Relacja koła chemicznego
CHROMATOGRAFIA BIBUŁOWA , FILTR WĘGLOWY
Młodzi Adepci Chemii poszerzyli swoją wiedzę na temat rozdzielania mieszanin. Zapoznali się z chromatografią bibułową oraz procesem filtracji przy użyciu węgla aktywnego.
Mieszaninę dwóch cieczy- wody i atramentu, przepuścili przez ekologiczny, ekonomiczny i bezpieczny filtr z gazy, waty i warstwę węgla aktywnego. Woda przepłynęła przez filtr z węglem i w ten sposób została oczyszczona, węgiel pochłonął związki nieporządane.
Filtry węglowe mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest skuteczna filtracja wody lub powietrza. Znajdziemy je w dzbankach filtrujących wodę, czy akwariach. Usuwają chlor i związki organiczne z wody. Filtry z wypełnieniem z węgla aktywnego stosuje się do dezodoryzacji powietrza m.in. układach wentylacyjno - klimatyzacyjnych.
Na fotografii powyżej przedstawiono rozdzielanie tuszu na składniki metodą chromatografii bibułowej. Powstałe smugi świadczą o tym, że tusze z mazaków zielonego, niebieskiego i czarnego są mieszaniną różnorodnych barwnych substancji o różnych właściwościach.
Monika Sikorska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz