W doświadczeniu została użyta woda utleniona. Jest ona popularnym środkiem stosowanym do przemywania ran. Dawniej uważano, że jest dobrym środkiem odkażającym rany. Badania naukowe potwierdziły, że woda utleniona nie likwiduje zarazków i bakterii obecnych w zranionym miejscu. Dzięki temu, że woda utleniona użyta na otarciu lub ranie mocno się pieni, może być natomiast pomocna w oczyszczeniu zranionego miejsca np. z drobinek piasku. Woda utleniona ma właściwości żrące, dlatego nie można jej pić. Po wypiciu nawet niewielkiej ilości wody utlenionej może dojść do poparzeń chemicznych jamy ustnej i gardła.
Po dodaniu do surowego ziemniaka wody utlenionej można zauważyć powstawanie pęcherzyków gazu. Gazem, który powstaje w doświadczeniu jest tlen i pochodzi on z rozkładu wody utlenionej. Tlen to gaz podtrzymujący spalanie. Woda utleniona jak sama nazwa wskazuje ma w sobie więcej tlenu niż woda zwykła. Za rozkład wody utlenionej odpowiada zawarta w surowych ziemniakach katalaza.
Katalaza jest enzymem obecnym w komórkach roślinnych i zwierzęcych, np. w wątrobie, krwi i nerkach. Enzymy są białkami niezbędnymi do funkcjonowania żywych organizmów. Dzięki ich obecności wszystkie procesy w naszym organizmie, takie jak np. metabolizm, zachodzą dużo szybciej. Obecność katalazy w krwi tłumaczy, dlaczego na ranie polanej wodą utlenioną pojawia się charakterystyczna piana.
Katalaza znajduje się także w komórkach bakterii. Tam, gdzie znajdują się bakterie, także można zaobserwować pienienie się wody utlenionej świadczące o jej rozkładzie. W ten sposób bakterie „bronią się” przed uszkodzeniami błon komórkowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz